XVI Men's Softball World Championship

13/06/2019 - 23/06/2019

@wbsc   #WBSCMensSoftball  

CZE, Prague & Havlíčkův Brod

XVI Men's Softball World Championship - Official Payoff

WBSC Men’s Softball World Championship to be featured on Olympic Channel

11/06/2019

The Olympic Channel will live-stream nearly half of the World Baseball Softball Confederation (WBSC) Men’s Softball World Championship that opens this Thursday in the Czech Republic.

The pinnacle men’s softball tournament on the planet will be played from 13-23 June in capital Prague and Havlickuv Brod.

The partnership between the WBSC and the Olympic Channel marks the first time that men’s softball content will be made available on the OTT platform of the International Olympic Committee.

Men’s baseball and women’s softball disciplines are set to make a historic return at the Olympic Games Tokyo 2020.

“The partnership with the Olympic Channel will showcase the WBSC Men’s Softball World Championship to new audiences and fans who are passionate about sport at the highest level, the Olympic Games,” said the WBSC.

In total, 35 games are scheduled on the Olympic Channel, including the bronze medal game and World Championship Gold Medal Final.

See the full list of games to be live-streamed on the Olympic Channel:

Thursday 13 June 

  • New Zealand – Czech Republic (19:30 – Prague)

Friday 14 June 

  • Philippines – Cuba (13:30 – Havlickuv)
  • Singapore – Australia (16:30 – Prague)
  • Argentina – Botswana (16:30 – Havlickuv)
  • Mexico – Japan (19:30 – Havlickuv)

 Saturday 15 June 

  • South Africa – Denmark (10:30 – Havlickuv)
  • Mexico – Czech Republic (19:30 – Prague)

Sunday 16 June 

  • Singapore – Netherlands (10:30 – Prague)

 Monday 17 June 

  • Philippines – Japan (16:30 – Prague) TBC
  • Denmark – Australia (16:30 – Havlickuv) TBC
  • Czech Republic – Argentina (19:30 – Prague) TBC

Tuesday 18 June 

  • Australia – South Africa (10:30 – Prague)
  • Botswana – Mexico (10:30 – Havlickuv)
  • Cuba – Argentina (13:30 – Havlickuv)
  • New Zealand – Japan (16:30 – Havlickuv)
  • Netherlands – Denmark (19:30 – Prague)
  • Czech Republic – Philippines (19:30 – Havlickuv)

Wednesday 19 June 

  • Japan – Cuba (10:30 – Prague)
  • Australia – Venezuela (10:30 – Havlickuv)
  • Philippines – New Zealand (13:30 – Prague)
  • Mexico – Argentina (16:30 – Prague)
  • Botswana – Czech Republic (19:30 – Prague)
  • South Africa – Netherlands (19:30 – Havlickuv)

Thursday 20 June 

  • Philippines – Mexico (10:30 – Havlickuv)
  • Denmark – Singapore (13:30 – Prague)
  • Japan – Botswana (13:30 – Havlickuv)
  • Argentina – New Zealand (16:30 – Havlickuv)
  • Netherlands – Australia (19:30 – Prague)
  • Cuba – Czech Republic (19:30 – Havlickuv)

Friday 21 June Playoff Round

  • B4 – A1 (10:30 – Prague)
  • B3 – A2 (13:30 – Prague)
  • B2 – A3 (16:30 – Prague)
  • B1 – A4 (19:30 – Prague)

 Sunday 23 June – Medal Games

  • Bronze medal match (16:30 – Prague)
  • Gold Medal match (19:30 – Prague)